Giv Borneos regnskov nyt liv i julegave

Engang havde orangutangen masser af træer. Men regnskovene forsvinder med alarmerende hast. Det truer orangutangen. Det truer klimaet globalt. Og det truer biodiversiteten og befolkningen lokalt. Sammen kan vi vende den udvikling.

Rydningen af regnskoven er den største trussel mod orangutangens overlevelse. Alene de seneste fire årtier er omkring 80 % af orangutangens levesteder forsvundet. Vi arbejder på at genetablere tørvemoseskovene på Borneo, som er orangutangens foretrukne levested. Vi har allerede genplantet 200 hektar med nye træer, og målet er 1.000 hektar.

Plant træer i julegave
til dine medarbejdere

Giv dine medarbejdere et bevis på at de er med til at genplante tørvemoseskoven i Mawas i julegave. Det gavner både orangutangen og den helt unikke biodiversitet i området. Og, det gavner det globale miljø, dig og dine medarbejdere.

Det koster i gennemsnit 20 kroner at plante et træ i tørvemoseskoven i Mawas. Og du kan plante for 100, 300, 500 eller 900 kroner på dine medarbejderes vegne. Vælg beløb og indtast dine medarbejderes navne, så får du et bevis til hver medarbejder.

gavetræsbevis

Giv en "juletræs"donation
fra din virksomhed

Der forsvinder årligt omkring 1 million hektar regnskov i Indonesien. For 23.340 kroner kan vi genskabe 1 hektar skov. Der går ialt 1.167 træer til at genplante en hektar. Der genplantes med et udvalg af både føde-træer og træer til at leve og klatre i.

Med en donation til vores genplantningsprogram er din virksomhed med til at genskabe ødelagt regnskov. Du modtager et bevis, som du kan printe og hænge op eller anvende på virksomhedens hjemmeside og sociale medier.

Virksomheds_hektar_ny_til web

Genskabelse af
tørvemoseskoven
i Mawas

Vi planter ny skov sammen

Genetableringen af regnskoven er afgørende for orangutangens overlevelse. Derfor samarbejder vi med en række partnere om genplantningen af træer på Borneo. Et, to og mange flere skal blive til ny regnskov.

Målet er 1.000 hektar

Vi har genplantet 200 hektar frodig regnskov i Mawas-området. Målet er at genplante 1.000 hektar. I det fugtige og varme klima på Borneo vokser træerne sig store til en frodig regnskov. Der skal bruges cirka 1.167 træer - frugt- og fødetræer og leve- og klatretræer for at genskabe 1 ha.

 

Her bor flere end 2.500 orangutanger

I Kalimantan, den indonesiske del af Borneo, ligger Mawas. Det er et område på størrelse med Fyn med kulstofrig, tropisk tørvemoseskov. Området er hjem for flere end 2.500 vildtlevende orangutanger – det er en af verdens største bestande. Men mere end 30 % af skoven i Mawas er ødelagt. Derfor genplanter vi frodig regnskov i området i samarbejde med vores lokale partnere og lokalbefolkningen.

Pionerarbejde

Det er ikke nyt at genplante regnskov. Det sker verden over. Men, genskabelse af den helt unikke type regnskov, som tørvemoseskoven er, er der færre erfaringer med. Derfor har det genplantningsarbejde, vi startede i Mawas i 2015 langt hen ad vejen været pionerarbejde. Vi har dog efterhånden en hel del erfaring at trække på, når vi vælger område, træer og plantningsafstand.

mp-omvendt

Donér via MOBILEPAY nummer 710091

orange-sms

SMS skov til 1414 og støt med 100 kr.