Vores direktør Marie Sigvardt ser tilbage på et år, der blandt andet bød på en ny skovskole, en rap-konkurrence og større beredskab over for oversvømmelser og brande.

Af Marie Sigvardt, Direktør Red Orangutangen

Et nyt år er begyndt. Det er en god anledning til at stoppe op. Se tilbage, puste ud og så se fremad.

Jeg er utrolig stolt af de resultater, vi og vores samarbejdspartnere har opnået i 2025. Meget af vores arbejde er et langt sejt træk, men når man ser tilbage, kan man tydeligt se helt konkrete resultater, vigtige fokusområder og en organisation, der udvikler sig. Nogle af disse små og store sejre vil jeg dele med dig her, imens jeg løfter sløret lidt for, hvad 2026 vil bringe.

Vi starter på Nyaru Menteng rehabiliteringscenter, hvor Iqo, Onyer og alle deres kammerater havde et helt særligt år. I 2025 flyttede de nemlig til den nye skovskole på Nyaru Menteng 2. Et nyt rehabiliteringscenter, som skruer op for faciliteterne og giver orangutangerne endnu bedre forudsætninger for at lære de færdigheder, de skal bruge i naturen. Orangutangerne kommer desuden til at nyde godt af et fokus på at gøre dyrevelfærden endnu bedre og endnu mere funderet i ny viden.

Som følge af netop rehabiliteringsprogrammet kunne vores indonesiske samarbejdspartner BOS Foundation og de lokale myndigheder med vores støtte sætte 17 orangutanger ud i regnskoven i 2025. I alt er der nu genudsat 556 orangutanger. Det er et utrolig flot resultat, der motiverer os hver dag.

Læs også: Danmarks ambassadør med på genudsættelse

Med så mange genudsatte orangutanger og langt færre orangutanger på rehabiliteringscentrene, kommer monitorering af de genudsatte orangutanger helt naturligt til at fylde mere i 2026. Når en orangutang bliver genudsat, slipper vi den nemlig ikke helt. Postmonitoreringshold observerer løbende, hvordan de genudsatte orangutanger klarer sig.

Også i regnskoven blev der det sidste år dannet grundlag for mere ny viden. Der skal i fremtiden indsamles data på, hvilken og hvor meget biodiversitet der er i de områder, hvor vi arbejder. Det er med til at vise os, hvilken forskel vores arbejde gør for dyr og planter. Noget, der i høj grad ligger os på sinde i en tid, hvor biodiversitetskrisen truer op mod en million arter og vores eget levegrundlag.

Som bekendt bliver biodiversitetskrisen akkompagneret af en lige så presserende klimakrise. Konsekvenserne af klimaforandringerne, naturkatastrofer og ekstremt vejr kan tydeligt mærkes på Borneo. I 2025 så vi, hvordan oversvømmelser ramte visse landsbyer så hårdt, at man måtte bruge både for at komme rundt. Sammen med BOS Foundation og landsbyerne har vi haft succes med at forbedre deres beredskab og værn mod disse oversvømmelser, så de er bedre rustet næste gang det ekstreme vejr rammer. Også brandberedskaber i forbindelse med skovbrande er i høj grad blevet styrket i år. De tiltag har kæmpe betydning for lokalbefolkningen i områderne, men også for skoven og dermed orangutanger og andre dyr.

Vores mangeårige partner BOS Foundation udvidede i 2025 deres arbejdsområder til at omfatte dele af Sebangau nationalpark, hvor der lever omkring 6.000 vilde orangutanger. Da vores anden partner Borneo Nature Foundation også er aktive i nationalparken, betyder det, at vi nu kan øge den samlede indsats for at beskytte det skovområde, som er hjem for den næststørste bestand af vilde orangutanger. Vi er utrolig stolte af at have så dygtige partnere på Borneo, som gør det muligt at gøre en forskel i felten.

Den forskel vi gør, handler også om at flytte dagsordenen herhjemme og skabe større opmærksomhed på vores sag. I 2025 gjorde vi det på en helt ny måde. Vi fik nemlig sjetteklasser over hele landet ombord i BioRap-projektet, hvor de skrev og rappede sig igennem tanker, viden og følelser om klima- og biodiversitetskrisen. Alt sammen på baggrund af undervisningsmateriale, som blandt andet gav dem indblik i, hvordan det er for børn og unge at leve tæt på regnskoven på Borneo og opleve konsekvenser af disse kriser. Det gav børnene en større bevidsthed, som kom til udtryk i nogle ret imponerende rap-sange.

Er der noget som unge engagerede mennesker til at give håb for 2026 – og for fremtiden?

Til sidst vil jeg sige et kæmpe tak til vores mange støtter – både fonde, virksomheder og ikke mindst de flere tusinde privatpersoner, der trofast bidrager til, at vi kan udføre vores arbejde. Uden jer kunne vi ikke rykke verden i en bedre retning. Vi glæder os til at fortsætte det vigtige arbejde i 2026.

 

Hilsen
Marie Sigvardt
Direktør for Red Orangutangen